close
تبلیغات در اینترنت
تقویت هوش نوزادان بعد از تولد
دوشنبه 01 بهمن 1397
نویسنده : سهیل |

تقویت هوش کودکان ( اورجینال )
تقویت هوش کودکان ( اورجینال )


خرید کالاسایر محصولات این فروشنده
نام محصول: تقویت هوش کودکان ( اورجینال )
قیمت: 98,000 ریال
شناسه فروشنده: 31130320
شناسه کالا: 176
PID محصول: 148000
خرید پستی لوح هوشمند آرین / اورجینال
10
10


خرید کالاسایر محصولات این فروشنده
نرم افزار لوح هوشمند آرین
مجموعه آموزشی مخصوص کودکان
شامل 2 سی دی
مجموعه آموزشی لوح هوشمند آرین اولین نرم افزار هوشمند مخصوص کودکان در ایران می باشد. این نرم افزار محصول شرکت رایان سیستم بوده و در قالب 2 سی دی اورجینال تولید شده است.
امروزه با نفوذ بسیار زیاد رایانه در زندگی روزمره بهتر است کودکان را به استفاده صحیح از رایانه و اینترنت ترغیب نمایید تا علاوه بر شکوفا شدن استعداد های کودک هرچه بیشتر با محیط کامپیوتر و اینترنت نیز آشنا شود.
»» ویژگی های منحصر به فرد مجموعه آرین :
آموزش با نام و تصویر کودک
گزینه های هوشمند در هر آموزش
اعلام زمان خواب و تغذیه به کودک
غیر فعال شدن نرم افزار در ساعات دلخواه والدین
صدا کردن کودک در صورت توجه نکردن به آموزش
تشویق کودک نسبت به کار های شایسته ای که انجام داده است
تبریک روز تولد و مناسبت های دیگر بدون نیاز به نرم افزار
»» ویژگی های این مجموعه :
بسته بندی اختصاصی
قابل اجرا در کامپیوتر
محتوی 2 سی دی اورجینال
مناسب برای رده سنی 3 تا 12 سال


خرید کالاسایر محصولات این فروشنده
لوح هوشمند آرین شامل 7 سرزمین میباشد :
1-سرزمین الفبا
2-سرزمین بدن و سلامتی
بدن من
ورزش و بازی
تغذیه سالم
ایمنی کودک
3-سرزمین ریاضی
اعداد
اشکال
مفاهیم
4-سرزمین علوم
چگونگی تشکیل ابر
توضیح مفاهیم جاندار و بی جان
مراحل رشد گیاه
مفاهیم سرد و گرم
5-سرزمین خورشید
آشنایی با امامان معصوم علیهم السلام
آموزش قرآن کریم
دوستان خدا
6-سرزمین آداب و معاشرت
وقتی در خانه هستم
وقتی به مهدکودک می روم
وقتی به مهمانی میروم
وقتی به خرید می روم
7-سرزمین رنگارنگ
آموزش فصل ها
آموزش رنگهای اصلی
شعر
قصه
آموزش ایام هفته
حیوانات
بازی و سرگرمیخرید کالاسایر محصولات این فروشنده
محتوای لوح هوشمند آرین :
آموزش الفبا
آموزش اعداد
آموزش اشکال
مفاهیم ریاضی
شناخت اعضای بدن
آشنایی با تغذیه ی سالم
ورزش و آشنایی با بازیهای سنتی
آموزش نکات ایمنی
آموزش چگونگی تشکیل ابر
آموزش جاندار و بی جان
آموزش با مراحل رشد گیاه
آموزش مفاهیم سرد و گرم
آشنایی با 12 امام معصوم (ع)
آموزش قرآن کریم
آموزش کارهای شایسته از دیدگاه قرآن کریم
آموزش رفتارهای کودک در مکانهای مختلف
آموزش فصلها
آموزش رنگها
آموزش ایام هفته
آشنایی با حیوانات
بازی و سرگرمی
کارتون های جذاب
رنگ آمیزی تصاویر
چهره سازی
سرگرمیهای فکری
شعرهای کودکانه
قصه های کودکانه
و …
شماره مجوز :168/54567
***ارسال سریع به سراسر کشور***
با اطمیـــــــــــنان خاطــــــــــر خریــــــــــد کنیــــــــــد
کلیه محصولات این فروشگاه دارای گارانتی تعویض می باشند.
آموزش اشکال, آموزش اعداد, آموزش الفبا, آموزش رنگ ها, آموزش ریاضی, آموزش قرآن کودکان, آموزش نکات ایمنی, خرید نرم افزار اورجینال, خرید پستی, شرکت رایان سیستم, شناخت اعضای بدن, فروش لوح آرین, کودکان, لوح هوشمند, لوح هوشمند آرین, مجموعه آموزشی کودکان


خرید کالاسایر محصولات این فروشنده
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : تقویت هوش کودکان ( اورجینال ) ,

تاریخ : شنبه 18 آذر 1391 | نظرات ()بازدید : 41
نویسنده : سهیل |

چقدر مهم است IQ فرزند شما بالا باشد؟
سال ها پیش وقتی از هوش و بچه باهوش صحبت می کردیم. منظورمان از هوش، کاملا ملموس بود و احتمالا فقط شامل بچه های درس خوان می شد و بس. اما امروز در روزگاری به سر می بریم که هر روز تعریف جدیدی از هوش های مختلف ارائه می شود.

خلاقیت: سال ها پیش وقتی از هوش و بچه باهوش صحبت می کردیم. منظورمان از هوش، کاملا ملموس بود و احتمالا فقط شامل بچه های درس خوان می شد و بس. اما امروز در روزگاری به سر می بریم که هر روز تعریف جدیدی از هوش های مختلف ارائه می شود و کم کم کار به این جا رسیده که درمورد کارکرد هوش اصلی که همان هوش ریاضی معروف باشد به شک افتاده اند.
درواقع شک دارند که این هوش به کار زندگی می آید یا فقط به درد همان دوران مدرسه می خورد و بعد از آن هوش ها و بینش های دیگر است که می تواند زندگی فرد را در مسیر تحول و پیشرفت قرار دهد.

واقعیت هم این است که عده زیادی از کارشناسان این حوزه به این نتیجه رسیده اند که هوش ریاضی یا همان IQ در بسیاری از موارد حتی باعث پس رفتن فرد در موقعیت های اجتماعی می شود و هوش های دیگری لازم است تا فرد بتواند مسیر درست را برای رسیدن به اهداف زندگی خود، تشخیص دهد.
در صفحات پیش رو درباره همین موضوع صحبت کرده ایم. این که «آیا هوش ریاضی به کار زندگی آینده فرزند ما می آید یا نه؟» نکات دیگری هست که به جای IQ باید توجه مان را معطوف به آنها کنیم.

ساخت افسانه هایی درباره تست هوش
تضمینی برای درس خوان ها وجود ندارد
امروزه والدین بیش از هر زمان دیگری درمورد این که فرزندان آنها در زندگی موفق باشند، نگران هستند. بیشتر آنها می خواهند فرزندان شان پیشرفت کنند و بیشتر والدین علاقه مند هستند که فرزندان آنها به عنوان کودکان بسیار باهوش معرفی شوند. اما از آنجا که هوش یک شی قابل معامله نیست، این واژه را به سختی می توان توصیف و حتی درک کرد.

بعضی از کارشناسان، هوش را به عنوان نوعی قابلیت فکرکردن، استدلال آوردن و حل مشکلات می دانند. روان شناسان بحث های تکمیلی تری درمورد این موضوع انجام داده و مطالعات خود را به نقش محیط به عنوان عاملی در تحریک هرچه بیشتر هوس کودک یا کم شدن آن و اینکه آیا هوش افراد ریشه ای در ژن یا مغز آنها دارد، تمرکز کرده اند.

دیگران تئوری های تکامل یافته تری درمورد هوش موسیقایی یا هوش فرد در عوامل احساسی و رفتارهای شخصی ارایه کرده اند. عموم مردم با واژه آی کیو به معنای میزان سطح هوش آشنایی دارند. متاسفانه برداشت اشتباه مشترکی در بین عموم رواج دارد که اگر میزان آی کیو یک کودک را بدانیم می توانیم اطلاع دقیقی درمورد این که چقدر باهوش است و چه میزان در زندگی آتی خود موفق می شود، پیدا کنیم. اما این برداشت کاملا اشتباه است. اطلاعات دریافت شده از یک تست آی کیو کاملا محدود هستند.

منشا
بگذارید نگاهی به منشا تست آی کیو بیندازیم. این نتست ها از ابتدا با اهدافی نظامی توسعه یافتند تا اگر سربازی از نظر فردی مشکلی داشت، تشخیص داده شود. سپس این تست روی دانش آ»وزانی که به تحصیلات ویژه نیاز داشتند، انجام شد. اما خیلی زود تست IQ به عنوان آزمونی برای تشخیص میزان توانایی یا سطح هوش معرفی شد. برای همین عموم مردم فکر می کنند که هوش افراد توسط تست آی کیو مشخص می شود.

از نظر تئوری تست های آی کیو سطح توانایی افراد در اندیشیدن و استدلال کردن آنها را در مقایسه با اکثریت افراد دیگر در گروه سنی آنها تخمین می زند. اما خیلی چیزها می توانند روی تست و امتیاز آی کیو تاثیرگذار باشند.

مثلا اگر کودک خسته یا حواس پرت باشد، این امتیاز تحت تاثیر قرار می گیرد. گاهی اوقات رابطه میان آزمون گیرنده و کودک یا حتی شرایط محل تست هم تاثیرگذار می توانند باشند. درواقع والدین باید بدانند که انجام یک تست آی کیو می تواند مثل آزمایش خون گرفتن یا وزن کردن باشد. معمولا نتیجه این جور چیزها با گذشت زمان ثابت می مانند ولی ممکن است اگر در زمان دیگری سنجش شوند، امتیاز متفاوتی حاصل شود.

محدوده
این که بدانیم تست آی کیو تنها محدوده ای از توانایی هایی را که از یک کودک انتظار داریم برای مان مشخص می کند، خیلی مهم است. روان شناسان واژه هایی نظیر متوسط، بالا و کندی در یادگیری را برای تعیین این محدوده به کار می گیرند. معمولا آی کیو بین 90 تا 109 به طور متوسط درنظر گرفته می شود.

در این شرایط باید توجه بیشتری به کودک شود تا آی کیو او به سطح بالاتری برسد. تست آی کیو می تواند درمورد این که کودک برای کسب کامیابی به چه آموزش هایی در زمینه تحصیلی نیاز دارد هم کمک شایانی کند. اگر نتیجه تست پایین تر از این میزان باشد، زمانی است که کودک با مشکلاتی در یادگیری تحت عنوان Specific Learning (Disability SLD) و در خواندن موسوم به dyslexia و در ریاضیات تحت نام dyscalculia رو به رو می شود.

کامیابی در زندگی
IQ چه تاثیری در کامیابی کودک در زندگی می گذارد؟ با اینکه این تاثیر زیاد به نظر می رسد ولی یک رابطه کوچک نسبی میان امتیاز IQ شخص و کامیابی های بعدی او در دنیای واقعی خارج از مدرسه وجود دارد. تحقیقات نشان داده که تست IQ در پیش بینی کامیابی کودکان در مدرسه در رده های ابتدایی بسیار قوی هستند و در رده های راهنمایی و به خصوص دبیرستان از امتیاز کمتری برخوردار خواهند بود.

می توان گفت که خیلی عوامل دیگر روی کامیابی فرد تاثیرگذارند که شامل نگرش، انگیزه، مهارت های اجتماعی، قدرت رهبری و اعتماد به نفس هستند. این بدین معنا نیست که والدین تاثیر کمی در کمک به کودکان برای رسیدن به سقف پتانسیل آن ها می توانند داشته باشند. والدین در فاکتورهای دیگر نظیر اعتماد به نفس و رفتارهای خوب تحصیلی کودکان تاثیر به سزایی دارند.

ضمن این که توسعه حس صلاحیت کودک و ایجاد نگرشی نظیر «من می توانم از عهده این کار برآیم» نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. والدین می توانند برنامه هایی برای جهت دادن به توانایی های طبیعی و ذاتی کودکان در خانه و محیط زندگی آن ها فراهم آورند.

موسیقی، هنر و امکانات دیگر فرهنگی نه تنها زندگی کودک آنها را غنی تر می کند بلکه پایه هایی برای یادگیری های آتی آنها نیز ایجاد می کنند. دوستان خانوادگی و شرکای تجاری هم می توانند به عنوان محرکی برای علایق خاص عمل کنند. علاوه بر همه اینها یکی از موثرترین اقداماتی که والدین می توانند انجام دهند این است که به فرزندان شان وظایف مشخصی در خانه بدهند و این وظایف را باتوجه به افزایش سن آنها بیشتر کنند و روی انجام این وظایف نظارت داشته باشند.

تست های IQ فقط می توانند سطح توانایی های کودک را معین کنند ولی فقط تجربیات واقعی زندگی او را به سمت شکوفایی حقیقی سوق می دهند. فراموش نکنید آلبرت انیشتین، والت دیسنی و استفن کینگ همگی در دوران مدرسه با مشکلات زیادی رو به رو بودند و حتی نتوانستند دوران تحصیل خود را به پایان برساند.

نقش
نقش اصلی یک تست IQ پیش بینی میزان کامیابی کودک در مدرسه و کمک به مدرسان او برای تصمیم گیری درمورد نیازهای آموزشی اوست. به طور کلی، هرچه IQ بالاتر باشد، آموزش قوی تری در مدرسه برای کودک نیاز خواهد بود. با این وجود، خیلی چیزهای دیگر می توانند روی کامیابی مدرسه ای کودک تاثیر بگذارند.

کودکان با IQ متوسط پایین در کلاس درس بهتر از دیگران عمل می کنند برای این که آنها خصوصیات مثبت دیگری مثلا اعتماد به نفس بالاتر، اراده بیشتر، تمرکز بالا، علایق خاص و غیره دارند. برخلاف آنها بعضی از کودکان با آی کیو بالا، ممکن است در کلاس درس تحت تاثیر مشکلات احساسی، توجه کم یا انگیزه پایین قرار گیرند.

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : چقدر مهم است IQ فرزند شما بالا باشد؟ ,

تاریخ : دوشنبه 15 آبان 1391 | نظرات ()بازدید : 109
نویسنده : سهیل |

کودک باهوش چگونه درست می شود؟
زیرکی و بلاهت مانند بسیاری از صفات انسانی دیگر طیفی را تشکیل می دهند که در یک طرف طیف افراد بسیار هوشمند قرار می گیرند و در طرف دیگر، افرادی را می بینیم که کارهایشان را در نهایت بلاهت انجام می دهند.
برترین ها به نقل از هفته نامه سلامت: زیرکی و بلاهت مانند بسیاری از صفات انسانی دیگر طیفی را تشکیل می دهند که در یک طرف طیف افراد بسیار هوشمند قرار می گیرند و در طرف دیگر، افرادی را می بینیم که کارهایشان را در نهایت بلاهت انجام می دهند.

بین این دو انتهای طیف هوش ذاتی انسان، شکاف بزرگی وجود دارد. با این حال دانشمندان تا به حال دریافتن علت زیست شناختی اینکه چرا برخی از افراد زیرک تر از دیگران هستند، موفق نبوده اند. حتی درمورد تعریف «هوش» به عنوان یک پدیده قابل اندازه گیری و قابل توضیح، همین اواخر توافق شده است. ریچار هایر، استاد بازنشسته دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در ایروین می گوید: «تا یک نسل قبل، هنوز در مورد تعریف هوش بحث می شد و این بحث تازه اکنون فروکش کرده است. هوش، واقعی است، موجودیت دارد و قابل اندازه گیری است.»

به گزارش برترین ها مشهورترین شاخص هوشمندی، آزمون ضریب هوشی (IQ) است که توانایی درک فضایی، حافظه، سرعت پردازش اطلاعات و مواردی دیگر را اندازه گیری می کند. در پرطرفدارترین آزمایش ضریب هوش، نمره میانه، عدد 100 درنظر گرفته می شود و انحراف معیار 15 است به این معنا که نمره بهره هوشی 95 درصد افراد بین 70 و 130 است. براساس این منحنی زنگوله ای استاندارد، 5/2 درصد جمعیت در با لاترین بخش این طیف در رده نوابغ فکری و در پایین ترین قسمت این طیف در رده عقب ماندگان ذهنی قرار می گیرند.

پژوهشگران هنگام مباحثه درباره هوش، همچنین به یک عامل عمومی هوش یا g اشاره می کنند که فاکتور مشترکی در مجموعه ای از آزمون های هوش است. هایر می گوید: «بچه های واقعا باهوشی را که در مدرسه می شناختید به یاد بیاورید؛ آنها به طور عمومی هوشمند بودند، نه فقط در یک درس. این استعداد عمومی در فاکتور g بازتاب پیدا می کند.» نمره های IQ و نمره های g قدرت ذهنی کلی را تخمین می زنند، اما نمی توانند مشخص کنند که یک فرد در یک وظیفه معین مهارت بالایی دارد یا نه.

ابله های باهوش

شگفت انگیزترین بروز هوش را در «ابله های باهوش» یا «ساوانت»ها می بینیم، مانند شخصیتی که «داستین هافمن» در فیلم «رین من (Rain Man)» بازی می کند؛ فردی که هوش فوق العاده ای در مورد اعداد از خود نشان می دهد، اما از بستن بند کفش خود هم عاجز است. هایر می گوید: «برخی افراد توانایی های ذهنی خاص فوق العاده ای از خود بروز می دهند. آنها در یک جنبه از همه افراد پیشی بگیرند، اما در عین حال ممکن است به معنای واقعی کلمه عقب مانده ذهنی باشند.»

پژوهشگران تا به حال نتوانسته اند دریابند چه عامل زیست شناختی ای باعث ایجاد مهارت های عجیب در این ابله های هوشمند شده است. از سوی دیگر، بسیاری از انواع ناهنجاری های شناخته شده مغزی چه نقایص هنگام تولد یا آسیب های مغزی وجود دارند که ممکن است توانایی فرد را برای تفکر دچار اختلال کنند.

بررسی آثار چنین آسیب های مغزی ای بر توانایی ذهنی افراد می تواند مشخص کند هر ناحیه مغز کدام کارکرد ذهنی معین را کنترل می کند. این بررسی ها به همراه بررسی های مغزهای سالم، دیدگاه عمومی دانشمندان را به این سمت کشانده است که هوش به یک ناحیه معین مغز مربوط نیست، بلکه نتیجه ارتباط میان نواحی اصلی مغز است. نتایج بررسی های بسیاری «نظریه تعامل بخش های جانبی و جلویی مغز» را به عنوان مدلی برای توضیح هوش ثابت می کنند. براساس این نظریه، شبکه ای از مناطق مغزی قرار گرفته در قطعات (لب های) جلویی و جانبی مغز، اطلاعات را به شیوه ای منحصر به فرد پردازش می کنند. این شبکه خاص هر فرد، استعدادها و نقایص شخصی ما را مشخص می کنند. حجم بالاتر ماده خاکستری در مغز – متشکل از جسم سلولی نورون ها (سلول های عصبی) که پردازش اطلاعات در آنها صورت می گیرد – با میزان بالاتر نمره ها در آزمون هوش مربوط است. همچنین داشتن ماده سفید بیشتر در مغز – متشکل از اتصالات میان سلول های مغزی که از زائده های دراز و پوشیده از چربی میلین یا آکسون ها تشکیل شده است – در حدفاصل مناطق خاکستری، به معنای وجود ارتباط سریع تر در شبکه های بخش های جانبی و جلویی مغز است که به نوبه خود باعث افزایش ضریب هوشی می شود. گرچه به نظر می رسد این یافته ها به معنای آن باشد که مغز بزرگ تر، معادل هوش بالاتر است، اما این طور نیست. مغز مردها به طور طبیعی از زن ها بزرگ تر است، اما باوجود این، میانگین نمره های آزمایش هوش در میان زن و مردان تقریبا یکسان است.

معمای مغز

دانشمندان علوم اعصاب باوجود این پیشرفت ها، هنوز نمی توانند به پزشکان بگویند به چه قسمتی از مغز نگاه کنند تا دریابند فرد باهوش است یا نه. هایر می گوید: «افراد بسیاری وجود دارند که در رده عقب مانده های ذهنی قرار می گیرند اما مغزهای آنها در تصیربرداری یا کالبدشکافی، طبیعی به نظر می رسد.» تا به حال کد ژنتیکی خاصی کشف نشده است که با احتمال نابغه شدن فرد ربط داشته باشد. با این حال، هوش جزئی وراثتی دارد و والدین هوشمند به طور شاخص بچه های هوشمندی خواهند داشت و برعکس.

البته نمره های IQ و g میان والدین و فرزندان در صددرصد موارد با هم تطبیق نمی کنند، بنابراین احتمال دارد محیط، تجربه های ابتدای کودکی، رژیم غذایی و... نیز بر هوش اثر داشته باشند. باوجود ادعاهای سازندگان ویدئوهای آموزشی «بچه اینشتین» یا این نظر که گوش دادن به موسیقی کلاسیک افراد را باهوش تر می کند، هنوز شواهدی قطعی درباره چگونگی اثر این عوامل بر هوش در دست نیست. هایر می گوید: «همه تمایل دارند مداخلات محیطی ای وجود داشته باشد که با غلبه بر زیست شناسی، هوش ما را افزایش دهد. این مساله در پزشکی مصداق دارد و مثلا شما می توانید بر زمینه های ژنتیکی معین برخی بیماری ها با ورزش کردن یا تغییر رژیم غذایی غلبه کنید، اما ما هنوز عواملی را نیافته ایم که توانایی شناختی را افزایش دهند.» البته ممکن است با دردسترس قرارگرفتن تکنولوژی های قدرتمند جدید تصویربرداری از مغز، با اندکی خوش شانسی به زودی اسرار «ساوانت ها» و نیز اسرار بلاهت را دریابیم.

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : کودک باهوش چگونه درست می شود؟ ,

تاریخ : دوشنبه 15 آبان 1391 | نظرات ()بازدید : 88
نویسنده : سهیل |

رشد ذهني كودكان

وزن مغز كودك در طول سال اول زندگي دو برابر مي شود . اين افزايش تا حدودي ناشي از افزايش تعداد سلولهاي مغزي و تاحدودي به دليل رشد اتصالات بين سلولها و قسمتهاي مختلف مغز است . يادگيري از طريق اين اتصالات شروع مي شود و بدون اين اتصالات ما قادر به فكر كردن نخواهيم بود . اين اتصالات در نوزاد هنگاميكه وي به چيزي علاقمند مي شود و تلاش ذهني مي كند و همچنين هنگام تحريك هر يك از حواس كودك شروع به تشكيل شبكه مي كند بنابراين از بدو تولد هر صدا ،تصوير ، تماس احساس ، بو ، مزه موجب ساخته شدن اتصالات بيشتري مي شود .

براي پيشرفت رشد ذهني كودك مي بايد حواس بينايي ، شنوايي ،حافظه و مهارتهاي حركتي باهم پيش بروند قواي عقلي كودك براي اينكه در اطراف او چه مي گذرد وابسته به حواس و حركات بدن مي باشد . به عنوان مثال بدون بينايي كودك نمي تواند يك اسباب بازي را ببيند و بدون حافظه اسباب بازي مورد علاقه اش او را هيجان زده نمي كند .بدون هماهنگي مغز و عضلات كودك نمي تواند دستش را بسوي اسباب بازي در حال حركت دراز كند . بدون هماهنگي دست و چشم كودك نمي تواند اسباب بازي را بگيرد و بدون گرفتن اسباب بازي كودك نمي تواند تصوري از آن اسباب بازي داشته باشد . همگام با افزايش درك عمومي بسياري از مهارتهاي مغزي و بدني به سرعت رشد مي كند عواملي چون شخصيت كودك ، اجتماعي بودن و محيطي كه براي كودك فراهم مي شود ميتواند كمك موثري در رشد و توسعه مغز كودك باشد اين كمكها بخصوص در سالهاي اول و سوم زندگي كه مغز جهش هاي رشدي عمده اي را به عمل مي آورد حايز اهميت است .

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : رشد ذهني كودكان ,

تاریخ : پنجشنبه 23 شهريور 1391 | نظرات ()بازدید : 62
نویسنده : سهیل |

رشد ذهني نوزاد تا شش هفتگي

كودك از بدو تولد شروع به فهميدن مي كند . روز اول گوش مي كند روز سوم وقتي كه با او صحبت مي كنيد گوش مي دهد و واكنش نشان مي دهد. روز نهم چشمانش به سمت صدا حركت مي كند.روز چهاردهم مادر خود را مي شناسد.روز هيجدهم صدا در مي آورد و روز بيست وچهارم با شنيدن صداي مادر دهان خود را تغيير شكل مي دهد.براي پرورش رشد ذهني كودك در اين مرحله به نكات ذيل توجه داشته باشيد :

كودك از فاصله 25 سانتي متري قادر به ديدن اشياء رنگي مي باشد .بنابراين اشياء رنگي يا انگشتان خود را درهمين فاصله براي او تكان دهيد .
سعي كنيد كودك تمام علايم و حركات را ببيند .
حواس كودك را تحريك كنيد .
با كودك صحبت كنيد و براي او آواز بخوانيد .

تقويت رشد ذهني كودك در 4 هفتگي :

در اين هفته كودك حركات صحبت كردن را مي فهمد و دهانش را به تقليد از صداي مادر باز و بسته مي كند . عكس العمل او با توجه به آهنگ صداي مادر متفاوت است اگر با آرامش با او صحبت كنيد ساكت مي شود و اگر با خشونت با او صحبت كنيد دچار اضطراب مي شود .براي تقويت رشد ذهني كودك دراين مرحله به نكات ذيل توجه داشته باشيد :

با صداي موزون و آهنگين با كودك صحبت كنيد .
براي او لالايي بخوانيد .
او را در آغوش بگيريد و آرام تكان دهيد .
رشد ذهني كودك در شش هفتگي :

در اين مرحله وقتي با او صحبت مي كنيد لبخند مي زند و صداهاي كوتاه و حلقي از خود در مي آورد و سرش راتكان مي دهد .براي تقويت حافظه او به نكات ذيل توجه داشته باشيد :

براي جلب توجه كودك اسباب بازي را به حوزه ديد او نزديك و دور كنيد .
هنگام در آغوش گرفتن كودك چهره خندان وشاداب خود را حفظ كنيد .
تماس چشمي خود را با كودك حفظ كنيد .
از جهات مختلف با او صحبت كنيد تا صداها را از جهات مختلف بشنود .
رشد ذهني كودك از 8 هفتگي تا16 هفتگي :

دراين مرحله كودك به اشيا مختلف خيره مي شود وبا نگاه كردن در جهت صداها و حركات به محيط اطراف خود توجه نشان مي دهد . براي تقويت حافظه كودك به نكات ذيل توجه داشته باشيد :

با گذاشتن بالش در پشت كودك او را به حالت نيمه نشسته قرار دهيد تا بتواند به اطراف خود بهتر توجه كند.
در اطراف كودك اسباب بازي هاي كوچك و متنوع با رنگهاي روشن قرار دهيد .
شعرهاي كودكانه براي او بخوانيد .
دستهايش را به او نشان دهيد .
رشد ذهني كودك در 12 هفتگي :

دراين مرحله وقتي با او صحبت مي كنيد خوشحالي و هيجان خود را با لبخند زدن و جيغ زدن وتكان دادن بدن و سر خود ابراز مي كند.براي تقويت حافظه كودك به نكات ذيل توجه كنيد :

شادي خود را به او نشان دهيد .
اسباب بازيهاي كوچك با وزنهاي مختلف و جنسهاي مختلف را براي تمرين گرفتن و لمس كردن به او بدهيد .
شعرهاي كودكانه را با زبان كودكانه براي او بخوانيد .
از بازيهاي جسماني ساده مانند تكانهاي ملايم ، خم كردن زانو و كشيدن آرام دستهاي او استفاده كنيد.
رشد ذهني كودك در 16 هفتگي :

دراين مرحله كودك اشيا و مكانهاي آشنا را مي شناسد و كارهاي هميشگي را درك مي كند . او با ديدن سينه مادر و يا بطري شير هيجان زده مي شود و به اسباب بازيهاي جديد ، افراد جديد و حسهاي جديد علاقمند مي شود.براي تقويت حافظه كودك به نكات ذيل توجه كنيد :

حس كنجكاوي او را ارضاء كنيد .
براي تقويت حس كنجكاوي و تقويت احساس او درباره آنچه كه او مي بيند و احساس مي كند، صحبت كنيد .
از اسباب بازيهاي متنوع با شكلها و جنسهاي مختلف استفاده كرده در اختيار او قرار دهيد، زيرا اسباب بازيها مسايل مختلفي را به كودك مي آموزد .
بهتر است اسباب بازيها صدادار باشد .
رشد ذهني كودك در 20 هفتگي:

در اين مرحله از رشد ذهني ، كودك ، بازي كردن از جمله آب بازي در حمام را دوست دارد .هنگام نگاه كردن در آينه لبخند مي زند و سر را بطرف صدا مي گرداند و اشياء را نوازش مي كند ، دست و پاهايش را براي جلب توجه تكان مي دهد.راههاي كمك به تقويت رشد ذهني كودك :

براي اينكه كودك بياموزد كه به خواستهايش پاسخ داده مي شود ، هنگاميكه سعي مي كند، توجهتان را جلب كند ، با ايجاد صدا و ارتباط چشمي و حركت كردن بطرف او پاسخ دهيد .
افراد غريبه را به كودك معرفي كنيد.
او را هميشه به اسم صدا كنيد .
با او بازي كنيد .
همرا با كودك بخنديد .
كودك از بازيهايي مانند دالي كردن لذت مي برد .
رشد ذهني كودك در 24 هفتگي :

در اين مرحله از رشد ذهني ، كودك باشنيدن صداي پا هيجان زده مي شود ، با تصوير خود در آينه صحبت مي كند و با دهانش حباب توليد مي كند ، از ديدن غريبه ها خجالت مي كشد و گاهي از خود ترس نشان مي دهد و از مزه بعضي غذاها بدش مي آيد .راههاي كمك به تقويت رشد ذهني كودك :

كودك در اين مرحله براي اينكه بغلش كنيد دستهايش را بطرف شما دراز مي كند ، با آغوش باز به سوي او برويد و اسم او را صدا بزنيد و نشان دهيد كه داريد بطرفش مي آييد .
بازيهاي بده بستاني انجام دهيد از قبيل دادن اشيا به كودك و پس گرفتن آن
در كارهاي مختلف در جهت كمك به اراده ايجاد و تغيير اشيا مانندهل دادن توپ (و آموزش اينكه توپ مي غلتد ) با كودك همكاري كنيد .
رفتارهايي را كه براي جلب توجه انجام مي دهد با پاسخ دادن تقويت كنيد .
رشد ذهني كودك در 28 هفتگي :

در اين مرحله او مي تواند شروع به مكالمه كند و نام خود را مي داند ، در مورد خوردن غذا استقلال نشان مي دهد . كودك در اين مرحله هر كاري را مي بيند منتظر تكرار آن مي ماند و شروع به تقليد كارهاي ساده مي كند .راههاي كمك به تقويت رشد ذهني كودك :

غذاهايي را كه كودك مي تواند با انگشت بخورد آماده كنيد با اين روش كودك به غذا خوردن مستقل تشويق مي شود .
آينه را مقابل صورت كودك نگاه داريد و اسم او را صدا بزنيد تا تصوري از خود داشته باشد .
حس خود آگاهي كودك را تقويت كنيد .
نام او را بلند صدا بزنيد .
رشد ذهني كودك در 32 هفتگي :

دراين مرحله كودك اراده و تصميم خود را بروز مي دهد . به عنوان مثال بطرف اشيايي كه خارج از دسترس است مي رود و شروع به درك كلمات مي كند و مي داند كلمه نه يعني چه . كودك علاقه زيادي به بازي با اسباب بازيهايش دارد و بر روي اسباب بازيهايش تمركز حاصل مي كند و به دنبال اسباب بازي كه انداخته است مي گردد .

راههاي تقويت رشد ذهني كودك :

كودك به آب بازي علاقه زيادي دارد. ظرفي را به كودك بدهيد كه در آن آب بريزد و خالي كند.
براي تقويت حس استقلال در كودك اجازه بدهيد كه كودك خودش غذا بخورد .
اسباب بازيهاي كودك را كمي دور از دسترس قرار دهيد و هر زمان آنها را خواست در اختيارش بگذاريد .
رشد ذهني كودك در 36هفتگي :

در اين مرحله وقتي صدايش مي زنيد رويش را برمي گرداند و دستهايش را براي شستن دراز مي كند تا شسته شود ولي از ليف حمام دلخور است . بازيها و شعرهاي آشنا را مي شناسد. كودك در قسمتهاي مناسب مي خندد و قادر به پيش بيني حركات است .راههاي تقويت رشد ذهني كودك در اين مرحله:

براي كودك مفهوم زندگي ، كارهاي روزمره را با تاكيد به كودك يادآوري كنيد مثلا الان وقت غذا خوردن است ، الان وقت خواب است .
اسباب بازيهاي صدادار تهيه كنيد و با وسايل بي خطر منزل اجازه دهيد كه كودك بازي كند .
كارهاي روزمره را به دقت براي كودك شرح دهيد.
رشد ذهني كودك در40 هفتگي :

كودك در حال آشنا شدن با كارهاي روزمره است.مثلا پاهايش را براي پوشيدن جوراب جلو مي آورد، باي باي مي كند .اگر بپرسيد بابا كجاست ؟ به دنبال پدرش مي گردد . بعضي اشعار كودكانه را مي شناسد و حالا او ميداند كه عروسك چيست و آنرا نوازش مي كند. راههاي تقويت حافظه كودك :

اسباب بازيهاي صدادار مانند جغجغه در اختيار او بگذاريد.
يك عروسك نرم در اختيار او قرار دهيد و نحوه پوشاندن و درآوردن لباس را به او نشان دهيد .
بازيهاي انداختن و برداشتن اشيا، قايم باشك بازي با اسباب بازي ( براي تقويت حافظه او) و دالي بازي را انجام دهيد .
گذاشتن اشيا را در داخل ظروف و خارج كردن آنرا به كودك نشان دهيد .
رشدذهني كودك در44 هفتگي :

كودك در اين مرحله شكلهاي كتاب را نشان مي دهد ولي روي آنها زياد تمركز نمي كند . اسباب بازيهاي خود را دايم پرت مي كند و به دنبال آنها مي گردد . با اين روش مفهوم داخل و خارج و اينجا و آنجا را مي فهمد .راههاي كمك به تقويت حافظه كودك :

كتابهاي مختلف رابراي كودك بخوانيد .
ميزان تمركز كودك را با قصه گويي در مورد شيئي كه به آن نگاه مي كند افزايش دهيد .
بازي دس دسي را انجام دهيد و دست زدن را به كودك ياد بدهيد .
رابطه علت و معلول را به اونشان بدهيد مثلا ستوني از مكعبها را واژگون كنيد وبگوييد همشون مي افتند .
دست كودك را بگيريد و به اشكال كتاب اشاره كنيد و نام آنها را تكرار كنيد.
رشدذهني كودك در 48 هفتگي :

كودك علاقه شديدي به كتابها و اشكال موجود در كتاب دارد و دوست دارد كه به شكلهاي موجود در كتابها اشاره شود . كودك نام خود را تكرار مي كند او علاقه شديدي به شوخي كردن دارد و به خاطر خنده حاضر است تكرار حقه هايي كه شما را مي خنداند انجام دهد و قادر است با تكان دادن سر ، نه بگويد.راههاي كمك به تقويت رشد ذهني كودك :

كارهاي كه كودك قادر به تقليد آنها است انجام دهيد.
نام اشياء و قسمتهاي بدن كودك را تكرار كنيد .
براي ارتباط كودك با دنياي خودش كارهاي روزمره را تكرار كنيد .
داستانهاي مختلف براي كودك بگوييد .
رشد ذهني كودك در يك سالگي :

كودك مي تواند احساسات خود را به نمايش بگذارد و بوسيدن را خوب درك مي كند . او مي تواند اسباب بازي خود را بلند كند و به مادر بدهد . او مي تواند دو يا سه كلمه با معني به زبان بياورد و ممكن است شكلي را دركتاب بشناسد و به آن اشاره كند . او شروع به فهم پرسشهاي ساده مي كند.راههاي تقويت حافظه كودك :

براي تحريك قوه تخيل كودك براي او داستانهاي كوتاه بخوانيد .
ابرازمحبت او را با نوازش كردن عروسك ، و يا در آغوش گرفتن يا با بوسيدن تقويت كنيد.
داستانهاي مربوط به حيوانات و بچه هاي آنها براي كودك لذت بخش است .
كمك كنيد تا با صداي جانوران آشنا شود.
رشد ذهني كودك در 21ماهگي :

كودك قادر است كه درخواست غذا ، نوشيدني ، اسباب بازي و رفتن به دستشويي را بكند و كارهاي ساده را مي تواند انجام دهد وكم كم قادر به درك درخواستهاي پيچيده مي باشد گاهي براي جلب توجه دست مادر را مي گيرد.راههاي تقويت حافظه كودك :

خصوصيات هرچيزي رابراي او شرح دهيد .مثلا پتو نرم است ، پرنده پرواز مي كند .
با رنگهاي اشياء او را آشنا سازيد .
اعداد را با انگشتان خود به او نشان دهيد و سپس از انگشتان كودك استفاده كنيد .
كلمات متضاد مثل زبر و نرم ، گرم و سرد را به او بياموزيم .
خواص اشيا را به كودك بگوييم مثلا اگر شيئي سفت است به او بگو ييم اين اسباب بازي سفت است .
رشد ذهني كودك در دو سالگي :

كودك بسياري از نامها و اشيا را در ذهن خود جاي داده و در حال سرعت بخشيدن به افزايش اطلاعات خود مي باشد . او مي تواند خصوصيات اشيا آشنا را شرح دهد . فرمانهاي پيچيده را اجرا مي كند او قادر به پيدا كردن اشيايي است كه قبلا با آن بازي مي كرده . او هم صحبت مي كند و هم پرسش مي كند .راههاي تقويت حافظه كودك :

راههاي استفاده از ابزارهاي ساده مثل بيلچه را به اونشان دهيد .
با قرار دادن مداد، دفتر و لوازم نقاشي به كودك او را در كشيدن نقاشي تشويق كنيد.
داستانهاي طولاني تر و قصه هاي خيالي براي كودك بخوانيد.
علاقه كودك را به موسيقي و نوارهاي قصه هاي كودكانه و نوارهاي موسيقي وقصه تقويت كنيد .
هوش سه بعدي كودك را با تهيه اسباب بازي يا جعبه هايي كه شكلهاي مختلف در شكافهاي مخصوص آن جعبه قرار مي گيرد تقويت كنيد .
رشد ذهني كودك در 15ماهگي :

دراين مرحله از رشد ذهني كودك قادر است كه اجزاي بدن خود و اشيا داخل كتاب را بشناسد و صداي حيوانات را در بياورد . قادر به حمل اشيا ساده است و مي تواند لباسهايش را درآورد.راههاي تقويت حافظه كودك :

او را تشويق كنيد تا در انجام دادن كارهاي ساده و كوچك روزانه مثل مرتب كردن و گذاشتن وسايل در جايشان به شما كمك كند .
براي ساختن جمله هاي ساده به كودك كمك كنيد.
آشنا كردن كودك بامفهوم مالكيت مثل اين ماشين مال منه ، اون توپ تويه
احساس موفقيت را در كودك تقويت كنيد .
احساس غرور را در كودك تقويت كنيد .
رشد ذهني كودك در18 ماهگي :

در اين مرحله از رشد ذهني اگر نام اشياء را ببريم كودك به آنها اشاره مي كند و تلاش مي كند كه كارهاي ساده روزمره را انجام دهد . و از كارهاي بزرگتر تقليد كند .راههاي تقويت قوه ذهني كودك :

رشد زباني كودك به حافظه و ادراك كودك بستگي دارد . مي‌توانيم از طريق تكرار يادگيري كودك را تشويق كنيم .
با كودك زياد صحبت كنيم .
ضماير ملكي را به كودك بياموزيم مثل دستمو بگير ، دستتو بده .

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : رشد ذهني نوزاد تا شش هفتگي ,

تاریخ : پنجشنبه 23 شهريور 1391 | نظرات ()بازدید : 59
نویسنده : سهیل |

نگاه کردن به چشمان کودک موجب تقویت هوش وی می شود


سلامت نیوز :یک روانشناس کودک و نوجوان با اشاره به اینکه:« 50 درصد رشد هوش کودک مربوط به دوره ابتدای بارداری تا 4 سالگی کودک است.» تاکید کرد:« نگاه کردن به چشمان کودک نقش مهمی در رشد هوش کودک دارد و در صورتی که والدین تا 6 هفتگی کودک تا فاصله 5/17 سانتی به چشمان کودک(به صورت چشم تو چشم) نگاه کنند ارتباط های مغزی کودک شکل می گیرد و تبدیل به الگوهای تشخیصی می شود و کودک با این نگاه ها می تواند چیزهایی که در اطراف وی وجود دارد را تشخیص بدهد که که نقش بسزایی در تقویت هوش وی دارد.»
نیره حاجی علیان در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز گفت:«هوش از دیدگاه دیوید وکسلر روان‌شناس آمریکایی به معنای ظرفیت کلی یک شخص برای منطقی فکر کردن و برخورد موثر با محیط است و در واقع توانایی یادگیری و کاربرد مهارت های لازم برای سازگاری با نیازهای جامعه و فرهنگ است.»
از نظر روانشناسان هوش یک مفهوم چند بعدی دارد و یک نوع هوش، هوش دیداری و فضایی است و گرایش و تفکر در مورد تصاویر است و مفهوم دیگر هوش، هوش کلامی و زبانی است که توانایی استفاده از کلام و زبان در این افراد بالاتر از افراد عادی بوده و این افراد می توانند سخنوران خوبی شوند.»
این مدرس دانشگاه آزاد افزود:«بعد دیگر هوش، هوش منطقی و زبانی است که این افراد از استدلال منطقی خوبی برخوردار هستند و هوش بدنی و جنبشی از دیگر ابعاد هوش است که این افراد توانایی کنترل ماهرانه بدن خود را دارند و افرادی که در سیرک ها حرکات آکروباتیک انجام می دهند جزء این دسته از افراد هستند.
از دیگر ابعاد هوش می توان به هوش درون فردی اشاره کرد که این افراد می توانند ارتباط بسیار قوی با اطرافیان خود برقرار کنند و هوش درون فردی از دیگر مفاهیم هوش است که این افراد درک بالایی از شناخت خود دارند و می توانند استعدادهای خود را از راه شناخت خود شکوفا کنند.»
وی ادامه داد:«سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا هوش جنبه ارثی دارد؟ مشخص شده رابطه مستقیمی میان هوش والدین و فرزندان وجود دارد و این موضوع در مورد دوقلوهایی که در دو جای متفاوت زندگی می کنند صدق می کند و این افراد در محیط های متفاوت زندگی پایه هوشی یکسانی دارند اما نقش کسی که تربیت کننده کودک است به خصوص در سالهای اولیه زندگی کودک که زمان شکل گیری مغز است بسیار مهم بوده این شانس را به کودک می دهد که نسبت به همسالان خود از هوش بالاتری برخوردار باشد.»
نیره حاجی علیان خاطرنشان کرد:«روانشناسان معتقد هستند 2 سال اول زندگی کودک دوران طلایی رشد مغز است و والدین بایستی بیشترین تلاش خود را برای داشتن فرزند باهوش در این دوره متمرکز کنند و اگر بخواهیم رشد هوش فردی را تا دوره 17 سالگی تقیسم بندی کنیم 50 درصد رشد هوش مربوط به دوره ابتدای بارداری تا 4 سالگی کودک است و 30 درصد از رشد هوش مربوط به 4 سالگی تا 18 سالگی بوده و 20 درصد از رشد هوش به 8 سالگی تا 17 سالگی کودک اختصاص دارد.»
وی تاکید کرد:«والدین با تشویق هر گام کوچک کودک می توانند نقش مهمی در رشد هوش کودک داشته باشند از طرفی محیطی که کودک در آن زندگی می کند و افرادی که نقش تربیت کودک را به عهده دارند تاثیر بسزایی را در تقویت هوش کودک ایفا می کنند. »
این روانشناس کودک و نوجوان ادامه داد:«بنابراین باید گفت والدین نقش بسزایی در پرورش و تقویت هوش کودک دارند و در این زمینه اولین نکته مهم تغذیه کودک است و روانشناسان معتقدند رشد هوش کودک با تغذیه مناسب از دوران بارداری و با دریافت ریزمغذی ها و ویتامین ها شروع می شود و بعد از به دنیا آمدن کودک تغذیه با شیر مادر در سال های اولیه زندگی تاثیر سرنوشت سازی در رشد هوش کودک دارد در واقع شیر مادر حاوی چربی خاصی است که برای عملکرد مغز کودک بسیار مفید است و بعد از یکسالگی نیز دریافت اسیدهای چرب ضروری و پروتئین ها و کربوهیدرات ها با یک برنامه غذایی مناسب مهم است.»
وی تاکید کرد:«نگاه کردن به چشمان کودک نقش مهمی در رشد هوش کودک دارد و در صورتی که والدین تا 6 هفتگی کودک تا فاصله 5/17 سانتی به چشمان کودک(به صورت چشم تو چشم) نگاه کنند ارتباط های مغزی کودک شکل می گیرد و تبدیل به الگوهای تشخیصی می شود و کودک با این نگاه ها می تواند چیزهایی که در اطراف وی وجود دارد را تشخیص بدهد و با هر بار انجام این نگاه به چشمان کودک این الگوی تشخیصی وی تقویت می شود که نقش بسزایی در تقویت هوش وی دارد.»
نیره حاجی علیان ادامه داد:«از دیگر راه کارهایی که والدین می توانند برای بالا بردن هوش کودک خود انجام دهند صحبت کردن با کودک است و با برقرار کردن ارتباط کلامی با کودک هوش کلامی وی تقویت می شود و همانطور که می دانید دریافت های اولیه مهم زبان یکی از عوامل تقویت عملکرد ذهنی کودک است و در صورتی که کارکردهای زبانی به خوبی انجام بگیرد وی به عنوان یک فرد باهوش شناخته می شود.
در واقع با صحبت کردن با کودک توانایی کلامی وی بهتر شده و به طور صحیح می تواند کلام را بیان کند و درک درستی از اندیشه ها و گفتارهای دیگران داشته باشد.»
وی افزود:«شرکت دادن کودک در بحث ها و اجازه انتقاد کردن و اظهار نظر کردن باعث می شود کودک کلام جدیدی یاد بگیرد و سخنرانی و گفتار دیگران را به درستی درک کند و هوش هیجانی وی افزایش یابد که در جامعه بالا بودن هوش هیجانی بسیار مهم است.»
این مدرس دانشگاه آزاد در ادامه اظهار داشت:«خواندن قصه از دوره کودکی برای کودک بسیار مهم بوده و باعث افزایش مهارت های کلامی وی می شود و دامنه لغات وی افزایش پیدا می کند علاوه بر این کودک علاقمند به کتاب خواندن شده واین امر برای موفقیت وی در سنین جوانی و نوجوانی بسیار مهم است و باعث می شود کودک از طریق تجربه یک سری چیزهای جدید یاد بگیرد و کنجکاوی کودک را تحریک می کند که نقش مهمی در افزایش هوش وی دارد البته وظیفه والدین تحریک کنجکاوی وی نیست بلکه وظیفه والدین این است که کودک خود را محدود نکنند چرا که کودک نیازمند تحرک و فعالیت بدنی و دست زدن به وسایل مختلف و حتی پاره کردن و هل دادن وسایل است که این کارها به اندازه نیاز به غذا خوردن برای کودک بسیار اهمیت دارد.»
وی ادامه داد:«از دیگر راه کارها برای رشد کودک تشویق موفقیت های کودک است و روانشناسان تاکید می کنند زمانی که کودک کاری را با موفقیت انجام می دهد والدین بایستی وی را تشویق کنند چرا که احساس مفید بودن برای کودک بسیار مهم است و موجب تقویت قشر جلویی و میانی مغز(که جایگاه احساسات هستند) می شود و این تشویق از سوی والدین بین 10 تا 18 ماهگی کودک اهمیت بسیاری داشته و به رشد هوش کودک کمک می کند و در صورتی که تشویق از سوی والدین در مقابل موفقیت کودک در انجام کارها صورت نگیرد رشد هوش وی کاهش پیدا می کند و دامنه لغات وی بسیار محدود خواهد ماند.»
این روانشناس کودک و نوجوان خاطرنشان کرد:«گوش دادن به موسیقی های آرام بخش موجب تقویت و حفظ هوش شنیداری کودک می شود و در افزایش حافظه وی تاثیر بسزایی دارد و تحقیقات نشان داده کودکانی که در سرودهای گروهی و نواختن موسیقی فعالیت دارند به نسبت دیگر کودکانی که چنین فعالیت هایی ندارند از هوش بالاتری برخوردار بوده و این کار موجب تقویت استدلال و تفکر همزمان و تحلیل سه بعدی وی می شود.»
وی در ادامه به خبرنگار سلامت نیوز گفت:«از دیگر راه های افزایش هوش کودک این است که والدین کودک خود را به مهدکودک بفرستند. روانشناسان معتقدند والدین بایستی کودک خود را بعد از دوران 3 سالگی در مهدکودک استاندارد ثبت نام کنند چرا که آموزش پیش از دبستان موجب تقویت ارتباط کودک با محیط می شود و عاملی مهم در افزاش هوش کودک است.»
نیره حاجی علیان ادامه داد:«ورزش کردن نیز یکی از راه های مفید برای تقویت هوش کودک است و از دیگر راه کارها می توان به توجه والدین به فرزندان اشاره کرد و والدین نباید پدر و مادر محض باشند بلکه بایستی با کودک خود گفت وگو کنند و در مورد مسائل مختلف نظر وی را جویا بپذیرند و در واقع دوست کودک خود باشند چرا که موجب رشد هوش وی خواهد شد و هوش هیجانی کودک افزایش خواهد یافت.
روانشناسان معتقدند دوست بودن والدین با کودک و بازی کردن با کودک موجب بالا رفتن مهارت های شناختی کودک می شود و تاثیر در رشد شناختی و هوش هیجانی وی خواهد داشت.»
وی افزود:«از دیگر مسائلی که بایستی والدین به آن توجه کنند محدود کردن تماشای تلویزیون تا 2 سالگی کودک است و روانشناسان معتقدند تماشای تلویزیون برای تمام افراد در هر قشر و سطحی موجب افزایش اطلاعات فرد خواهد شد (کارکرد مثبت تلویزیون) اما این قضیه در مورد کودکان زیر 2 سال صدق نمی کند چرا که کودک نیازمند است در این سن ارتباطات دوطرفه داشته باشد اما با تماشای تلویزیون ارتباط وی یکطرفه بوده و دامنه لغات وی کاهش پیدا می کند.»


بیشتر: .::سلامت نیوز :سرویس خبری: روان:نگاه کردن به چشمان کودک موجب تقویت هوش وی می شود::.

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : نگاه کردن به چشمان کودک موجب تقویت هوش وی می شود ,

تاریخ : پنجشنبه 23 شهريور 1391 | نظرات ()بازدید : 70
نویسنده : سهیل |

پنج ماده غذایی برای تقویت هوش کودکان

محققان آمریکایی به این نتیجه دست یافتند که مصرف پنج ماده غذایی می‌تواند باعث افزایش هوش کودکان شود.
اولین ماده غذایی ماهی سالمون - ماهی آزاد - است. این ماهی منبع غنی از پروتئین و اسیدهای چرب چون امگا 3 است. این مواد می‌توانند سیستم عصبی را تقویت کنند.

دومین ماده غذایی سیب زمینی شیرین است. بهتر است ابتدا سیب‌زمینی را به ورقه‌های نازک بریده و با دارچین آن را دودی کنید. این ماده غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین آ است و می‌تواند با فعال کردن عصب‌ها، قدرت تفکر را بالا ببرد.

تخم مرغ سومین ماده غذایی است. بهتر است روز را با تهیه املت خوشمزه با تخم‌مرغ‌های تازه آغاز کنید. تخم مرغ‌های خانگی منبع غنی از چولاین که باعث گسترش فعالیت مغزی و حافظه می‌شود، هستند و برای کودکان بسیار مفید است. چولاین نوعی ویتامین حلال در آب بوده و جزو گروه ویتامین‌های ب است.

توت فرنگی و قره قاط نیز جزو چهارمین مواد غذایی مفید و مغذی برای کودکان هستند. شما می‌توانید با مخلوط کردن این میوه‌ها با ماست، یک دسر خوشمزه برای کودکان تهیه کنید. این میوه‌ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که ادراک، حافظه و ارتباط ذهنی را در کودک تقویت کرده و باعث رشد فکری و قدرت تمرکز می‌شود.

به گزارش ایسنا، پنجمین ماده مغذی برای کودکان، حبوبات است. حبوباتی چون لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، عدس، لپه و سایر حبوبات منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که باعث خون‌سازی در رگ‌ها و تقویت سلول‌های عصبی می‌شوند و از آن‌ها می‌توانید در سالاد، سوپ و یا آش‌های مختلف استفاده کنید.[اسیدهای چرب ضروری را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید]

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : پنج ماده غذایی برای تقویت هوش کودکان ,

تاریخ : پنجشنبه 23 شهريور 1391 | نظرات ()بازدید : 48
نویسنده : سهیل |

مواد غذایی مفید برای افزایش هوش کودک
تمام والدینی که دوست دارند كودكشان مانند آلبرت انیشتین باهوش شود،این مقاله را مطالعه کنند.
 ژن‌ها عامل مهمی در تعیین هوش كودك هستند ولی مطالعات نشان می‌دهد غذایی كه كودك می‌خورد نیز تاثیر گذار است.
* غلات:
غلات یك صبحانه سالم برای حفظ انرژی كودك در طول ساعات مدرسه است كه از اهمیت خاصی برخوردار است.کودکانی كه صبحانه می‌خورند دارای قابلیت تمركز بیشتر و حافظه یادگیری بیشتری هستند،علاوه برآن می‌توانند در كلاس‌های ریاضی بهتر عمل كنند.
* تمام صبحانه ها یكسان نیستند.بهتر است از برخی غلات صبحانه‌ با شكر فراوان استفاده نكنیم
* اگر كودك شما غلات صبحانه‌ای دوست ندارد از تخم مرغ استفاده كنید.
* تخم مرغ دارای "كلاین" بالا است كه به ایجاد سلول‌های حافظه كمك می‍كند.
ماهی‌های چرب و امگا 3:
البته این مورد ممكن است اشتها آور نباشد اما ماهی چرب مانند ماهی آزاد،تن و ساردین منبع قوی اسیدهای چرب امگا3 هستند.
* امگا3 به طور چشمگیری به تقویت سلول‌های مغز جهت افزایش یادگیری و تمركز كمك می‌كندتحقیقات نشان می‌دهند، روغن ماهی می تواند عامل مهمی برای تقویت ضریب هوشی باشد و به مشكلات رفتاری كودكان مانند اختلال كمبود توجه و بیش فعالی كودكان كمك كند.
* آووكادو، گردو و بادام منابع مفید دیگری از امگا3 هستند.
غلات كامل:
غلات كامل سرشار از ویتامین B هستند و به افزایش عملكرد حافظه كمك می‌كنند.نان‌های كامل بر خلاف نان سفید انرژی را به آرامی و یكنواخت در بدن آزاد و به كودكان و افراد بزرگسال كمك می‌كند تا قند خون منظمی داشته و سطح تمركز و هشیاری بیشتری داشته باشند.
غذاهای سرشار از آهن:
تحقیقات نشان می‌دهد،غذاهای سرشار از آهن مانند گوشت قرمز بدون چربی،میوه‌های خشك،غلات كامل و حبوبات میزان انرژی و سطح هشیاری را افزایش می دهند.
كودكان تقریبا آهن را به حد كافی نمی‌خورند.كمبود آهن می تواند سطح عملكرد شناختی را تا حدی پایین آورد كه منجر به ضعف در فعالیت‌های آكادمیك شود.
شما می توانید كمبود آهن را با استفاده از ساندویچ كره بادام زمینی برای ناهار و استیك همبرگر بدون چربی برای شام رفع نمایید.
hamshahrionline.ir:منبع

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : مواد غذایی مفید برای افزایش هوش کودک ,

تاریخ : یکشنبه 12 شهريور 1391 | نظرات ()بازدید : 72

متن دلخواه خود را از طریق ویرایش قالب در اینجا بنویسید